– 1innych), nie zyskały popularności. Opisywano również metody chemiczne wykazania obecności estradiolu, nie są one jednak ani tak czułe, ani tak dokładne, jak metody biologiczne.
– e)Badanie cytologiczne wydzieliny pochwy. Pomijając przypadki tzw. bezowulacyjnego krwawienia okresowego z macicy (patrz rozdział VIII), które zdarza się względnie często w okresie przekwitania i pokwitania, miesiączka pozostaje w ścisłym związku z procesem jajeczkowania. Ponieważ zaburzenia owulacji odgrywają dużą rolę w rozmaitych stanach patologicznych ustroju kobiecego (brak miesiączki, niepłodność, zaburzenia okresu pokwitania oraz prze- kwitania itd.), wskazane jest w tego rodzaju przypadkach oznaczenie stanu czynnościowego jajników według podanych poniżej pod a)-c) sposobów.
– a)Jakkolwiek niewątpliwe rozpoznanie przebytego jajeczkowania można postawić tylko po oględzinach jajnika w czasie zabiegu operacyjnego, znamienne wskazówki co do jego przebycia można uzyskać także przez badanie mikroskopowe wyskrobin błony śluzowej macicy na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki. Wykazanie pod mikroskopem zmian charakterystycznych dla okresu wydzielni- czego świadczy o dokonanym jajeczkowaniu. Jest rzeczą zrozumiałą, że wyłyżeczko- wania nie wolno przeprowadzać w przypadkach istnienia stanów zapalnych przydatków, śluzówki, kanału szyjki itd.
– b)O wiele mniejsze znaczenie rozpoznawcze ma badanie śluzu z części pochwowej i oznaczanie kwaśności pochwy na podstawie stężenia jonów wodorowych. Po dokonanej owulacji pH śluzu szyjki przesuwa się powyżej 7.
Dodaj