Uświadomienie płciowe a miesiączka

Wykonywanie lżejszych czynności sportowych w czasie miesiączki, która przebiega prawidłowo, nie jest zabronione, należy jednak w każdym przypadku kierować się względami osobniczymi. Nadmierne wysiłki cielesne i wyczerpujące wyczyny sportowe podczas miesiączki są natomiast bezwzględnie szkodliwe. Te ostatnie zastrzeżenia odnoszą się również i do ciężkiej pracy fizycznej.

Bolesne miesiączkowanie jest tylko w niewielkim odsetku przypadków wywołane przez zmiany anatomiczne w obrębie narządów rodnych. Najczęściej, jak już wspominano, zdarza się ono u kobiet wykazujących upośledzenia natury ogólnej. Dlatego też i leczenie bolesnego miesiączkowania polega zwyczajnie na wzmacnianiu całego ustroju poza okresem miesiączki, na unikaniu szkodliwie oddziałujących czynników natury cielesnej i duchowej (nieprawidłowy tryb życia, złe odżywianie itp)., na leczeniu błędnicy, niedokrwistości, neurastenii itd.

Ze środków farmaceutycznych przyczyniają się do usuwania dolegliwości miesiączkowych najrozmaitszego rodzaju leki kojące i uspokajające, a również salipi- ryna, aspiryna, piramidon i ich mieszanki. Jeśli nie ma obfitego krwawienia, można stosować również ciepło w postaci termofoiów, poduszek elektrycznych, flaszek z ciepłą wodą itp. Na noc należy wkładać pod kolana poduszkę, aby doprowadzić do zwolnienia napięcia mięśni brzusznych. Tylko w wyjątkowych przypadkach stosowanie przetworów zawierających narkotyki staje się koniecznością.

Problemem, który narzuca się z natury rzeczy z chwilą pojawienia się pierwszego miesięcznego krwawienia, jest uświadomienie płciowe. Podawanie w odniesieniu do tego zagadnienia jakichś schematów postępowania byłoby bezcelowe. W szczególności trudno rozstrzygnąć, czy uświadomienie dziewczynki należy do szkoły, czy też do matki. W każdym razie musi ono być dostosowane do psychiki dziewczęcia i przeprowadzone w sposób oględny, taktowny i przemyślany. Pouczenie o niebezpieczeństwach stosunku płciowego należy jednak bezwzględnie powierzyć lekarzom, gdyż tylko oni, w ramach wykładów szkolnych, mogą w sposób zadowalający rozwiązać wszelkie zagadnienia, które budzą zaciekawienie dorastającej dziewczynki.

Dodaj

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>