Poronienie szyjowe

Nazywamy to poronieniem szyjowym (abortus cervicalis). Wystarcza, aby ujście rozszerzyć palcem, a jajo natychmiast rodzi się do pochwy.

Tak jak odrębny jest mechanizm rozwierania się ujścia, tak i różny jest mechanizm Wydalania płodu. W pierwszych trzech miesiącach płócl jako przedmiot porodu prawie nie wchodzi w rachubę, gdyż bez żadnych trudności prześlizguje się przez kanał szyi, rozszerzony nawet na jeden palec.

W pierwszych trzech miesiącach błona doczesnowa. macicy jest potężnie rozrośnięta, tworząc grubą, pulchną tkankę. Dlatego też skurcze macicy przede wszystkim odklejają doczesną, co wobec bogactwa jej unaczynienia powoduje obfite krwawienia. Zanim bóle rozewrą na tyle ujście zewnętrzne, aby mogło przez nie przecisnąć się jajo, doczesna już zazwyczaj jest odklejona na całej przestrzeni. Dlatego właśnie we wczesnych miesiącach ciąży jajo zostaje wydalone w całości wraz z otaczającą ją doczesną prawdziwą. Znamy i inny sposób wydalania jaja płodowego. W lejkowato rozszerzonym kanale szyi sterczy dolny biegun jaja, gdy tymczasem odklejanie się w miejscu doczesnej podstawowej zaledwie rozpoczyna się, a doczesna prawdziwa jest już nieznacznie odklejona. W miarę rozszerzania się kanału szyi i opuszczania jaja do pochwy, doczesna prawdziwa pociągana przez jajo odkleja się na coraz większej przestrzeni. Najdłużej jednak trzyma się w okolicy rogów macicy i dlatego urodzone jajo pokryte jest tylko doczesną zagiętą, gdy tymczasem doczesna prawdziwa pozostaje w' macicy.

– c) przebieg poronienia.

Pierwszym objawem poronienia są krwawienia, drugim — bóle, które dołączają się w dalszym przebiegu poronienia i są odczuwane okresowo w podbrzuszu i krzyżu. Wywołują je skurcze macicy.

Dodaj

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>