W przypadkach kiedy proces chorobowy zajął jednak ścianę pęcherza moczowego, guz krwawi w czasie miesiączki do światła pęcherza, wskutek czego mocz przybiera w tym okresie charakterystyczną barwę. Podobnie w przypadkach sródmaciczenia prostnicy występują okresowe krwawienia z tego narządu w czasie miesiączek.
Gruczolistość śródmaciczna, dotycząca pewnych odcinków jamy brzusznej, poza częściami płciowymi, nie powoduje zaburzeń miesiączkowych. Śródmaciczenie jajowodu i to zarówno pierwotne, jak wtórne prowadzi zwykle do zamknięcia światła trąbki. W przypadkach całkowitego jak i częściowego zamknięcia światła jajowodu po jednej stronie może stać się to powodem powstania ciąży pozamacicznej. Obustronne zamknięcie trąbek wiedzie, rzecz prosta, do niepłodności.
Rozpoznanie. W związku z badaniami lat ostatnich i liczbami statystycznymi, ogłoszonymi w odniesieniu do śródmaciczenia, należy przyjąć, że schorzenie to jest o wiele częstsze niż dawniej przypuszczano. Rozpoznanie tego cierpienia możliwe jest tylko w przypadkach, kiedy ognisko schorzenia jest nie tylko macalne, ale i wi-/- doczne (pępek, kanał pachwinowy, srom i pochwa, skóra, blizny w powłokach brzusznych lub na międzykroczuitd.). W przypadkach tych guzek, wyczuwalny i widoczny w okresie międzymiesiączkowym, ulega podczas samej miesiączki powiększeniu, staje się bolesny, przybiera barwę ciemnosiną i wydziela krwawą ciecz. Oddawanie krwawego moczu podczas miesiączki ułatwia rozpoznanie śródmaciczenia w pęcherzu moczowym. W każdym takim przypadku należy wykonać wziernikowanie pęcherza, lecz wyniki jego nie zawsze są pewne.
Dodaj