Krwotok towarzyszący pęknięciu rogu szczątkowego jest zwykle gwałtowny i obfity. Jeżeli mięśniówka nie ma dostatecznej zdolności kurczenia się, krwotok może być nawet śmiertelny, jeśli jednak jest ona lepiej rozwinięta, krwawienie może być szybko opanowane. W wyjątkowych przypadkach płód, który nie zginął po pęknięciu torebki ciążowej, może wypaść do brzucha, a jeśli otaczająca go owodnia i łożysko pozostaną nienaruszone, może się dalej rozwijać w obrębie jamy otrzewnowej.
Badania anatomiczne preparatów ciąży w rogu szczątkowym macicy wykazują, że bardzo często nie ma połączenia między macicą a rogiem szczątkowym i że plemniki nie mogą przedostać się wprost do jego światła.
Wytłumaczeniem powstania ciąży w rogu szczątkowym jest w takich przypadkach przyjęcie zewnętrznej wędrówki plemników przez jamę otrzewnową do ujścia brzusznego jajowodu, który łączy się z rogiem szczątkowym, albo też zewnętrznej wędrówki jaja przed lub po zapłodnieniu. O ile w przypadku zewnętrznej wędrówki plemników ciałko żółte będzie się znajdować po tej samej stronie co róg szczątkowy, o tyle w zewnętrznej wędrówce jaja znajdujemy ciałko żółte w jajniku strony przeciwnej.,
Doświadczenia kliniczne i studia anatomo-patologiczne dowodzą, że możliwe jest występowanie mnogiej ciąży pozamacicznej. Wchodzi tu w grę szereg możliwości. Najczęściej jedno jajo rozwija się w macicy, a drugie w trąbce. O wiele rzadziej rozwija się ciąża mnoga w jednym jajowodzie. Zdarza się jednak również, – chociaż są to przypadki wyjątkowe, że jedno jajo zagnieżdża się w jednej trąbce, a drugie w trąbce strony przeciwnej. Opisywane były również przypadki ciąży jajowodowej, w której przebiegu torebka ciążowa zawierała kilka płodów.
Dodaj