Zapalenie tkanki łącznej miedniczej

Za zapaleniem tkanki łącznej miedniczej przemawia przede wszystkim stwierdzona w wywiadach łączność rozwijającego się guza (nacieku) z porodem, poronieniem lub z zabiegiem operacyjnym oraz podniesiona ciepłota ciała. Pęknięcie trąbki w przebiegu ciąży pozamacicznej daje tak znamienne objawy (nagły ból, osłabienie bez gorączki), że po uwzględnieniu ich łącznie z wywiadami przemawiającymi za ciążą pomyłka jest mało prawdopodobna. W przypadkach rozwijającego się między blaszkami więzadła szerokiego mięśniaka nic stwierdza się w wywiadzie ani żadnych burzliwych objawów, ani podniesienia się ciepłoty, ani łączności sprawy chorobowej z porodem czy zabiegiem operacyjnym.

Leczenie świeżego zapalenia tkanki łącznej miedniczej polega na ułożeniu chorej w łóżku i stosowaniu zimnych okładów (lub worka z lodem) celem ukojenia bólów. Jeśli można, należy jak najwcześniej podać penicylinę lub sulfanilamidy.

Jest rzeczą zrozumiałą, że należy dobrym odżywianiem wzmacniać pacjentkę, aby mogła zwalczyć chorobę. Jeśli ciepłota ciała mierzona rano i wieczór wykazuje duże różnice i skoki, należy liczyć się z możliwością powstania ropnia. Za istnieniem jego przemawia zmięknienie schorzałej części i chełbotanie. W tych przypadkach należy dążyć do nacięcia ropnia i to najlepiej od strony pochwy. W tym celu badaniem ginekologicznym określa się najniżej leżący punkt w obrębie miękkiego, chełbocącego pola, gdzie ściana ropnia wydaje się najcieńsza, i nacina w tym miejscu w linii środkowej, poszerzając później otwór na tępo. Należy ostrzec przed obmacywaniem i przepłukiwaniem jamy ropnia, gdyż wskutek tego może być łatwo uszkodzona cienka pokrywa otrzewnowa.

Jeśli ropa utorowała sobie drogę ku przodowi i zanosi się na przebicie ponad więzadłem Pouparta, należy skórę i powięź naciąć równolegle do przebiegu wię- zadła w miejscu odpowiadającym wypuklającej się miękkiej części. I w tym przypadku zabieg musi być wykonany z całą ostrożnością, aby nie uszkodzić otrzewnej i nie naciąć przebiegającej w tej okolicy tętnicy nadbrzusznej dolnej (art. epigástrica inferior), którą powinno się odsunąć do boku podczas operacji.

Dodaj

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>