Jeżeli naświetlane są okolice brzucha, nie należy jeść ciężkostrawnych i wzdymających pokarmów (smażone i tłuste potrawy mięsne, kapusta, fasola, groch), nie pić napojów gazowanych. Dbać o regularne wypróżnienie -• dużo warzyw i owoców w pożywieniu, odpowiednie leki zalecone przez lekarza prowadzącego.
Gdy naświetlana jest okolica jamy ustnej – usunąć protezę i wkładać ją tylko podczas posiłków. Unikać ostrych przypraw. U kobiet po leczeniu promieniami narządów rodnych występuje wyciek z pochwy, często z domieszką krwi, utrzymujący się przez okres kilku tygodni. Nie należy się tym niepokoić, gdyż jest to zjawisko normalne. Można stosować letnie irygacje i nasiadówki z rumianku – potem miejsca te dokładnie osuszyć, nie trąc skóry. Kobiety dotychczas miesiączkujące mogą mieć po naświetlaniu narządów rodnych objawy przekwitania: uderzenia gorąca, poty, rozdrażnienie. Zanikną też u nich miesiączki. Współżycie płciowe można rozpocząć dopiero, gdy lekarz stwierdzi, że wszystko uległo wygojeniu.
Bardzo ważne jest przestrzeganie regularnego snu i odżywiania. Należy wykluczyć palenie papierosów i picie alkoholu. Pamiętaj o badaniach kontrolnych i nie opuszczaj ich nawet, gdy się będziesz dobrze czul. Jeżeli wystąpią jakieś dolegliwości lub niepokojące objawy, nie czekaj na termin badania kontrolnego, ale niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Nie muszą one oznaczać postępu choroby ani niebezpiecznych powikłań, a lekarz może Ci pomóc przez zastosowanie właściwego leczenia.
Dodaj