Klinicznie wyczuwa się guzek na wysokości łąkotki bocznej. Jeśli leczenie zachowawcze, fizykoterapia, hydrokortyzon nie dają wyniku, konieczne jest operacyjne usunięcie torbieli wraz z łąkotką.
Celem leczenia ortopedycznego jest zachowanie, poprawienie lub przywrócenie za-burzonej funkcji narządu ruchu, jeśli zaś jest to niemożliwe – zmniejszenie i ogra-niczenie do minimum szkodliwych następstw i grożącego kalectwa.
Jakkolwiek podział na leczenie zachowawcze i leczenie operacyjne w ortopedii jest nieaktualny z tej racji, że leczenie jest kompleksowe, obejmujące szereg sposobów, to jednak nadal w niektórych przypadkach pierwszeństwo ma leczenie zachowawcze, w innych zaś operacyjne.
Do postępowania zachowawczego zaliczyć można nastawianie zwichnięć i złamań, redresje, korekcje ustawienia itp. (ręczne, wyciągiem, opatrunkami gipsowymi), unieruchomienie, stosowanie aparatów, gorsetów, protez i innych pomocy ortopedycznych oraz usprawnianie i leczenie sanatoryjno-rehabilitacyjne.
Postępowanie operacyjne polega na bezpośrednim dotarciu do źródła i węzłowego punktu zmian patologicznych i poprawieniu sytuacji anatomicznej i biome- chanicznej zabiegiem operacyjnym – osteotomią, zespoleniem odłamów, poprawie- niem ustawienia, usztywnieniem lub uruchomieniem stawu, przeszczepieniem mięśni, zastosowaniem protez wewnętrznych i innych zabiegów mających za zadanie od-tworzenie lub poprawienie czynności narządu ruchu jako całości.
Dodaj