Pęcherze bąblowca

Pęcherze bąblowca winny być podczas zabiegu operacyjnego usuwane bez ich rozrywania, gdyż zachodzi wówczas obawa zaszczepienia się pasożyta w otoczeniu pierwotnego miejsca schorzenia.

– b) Owsiki (Oxyuris vermicularis). Pasożyty te znajdujące się często w jelicie giubym u dzieci mogą przedostawać się do pochwy i sromu małych dziewczynek i wywoływać tam sprawę zapalną, której objawy przypominają zakażenie rzeżączkowe. Niekiedy ze sromu pasożyt przedostaje się do pęcherza.

Leczenie zipalenia pochwy wywołanego przez pasożyta polega na przepłukiwaniu jej za pomocą strzykawki słabymi roztworami odkażającymi. Znane są również – chociaż bardzo rzadkie – przypadki zapaleń macicy i jajowodów.

– c) Glista dżdżownicowata (Ascaris lumbrieoides). Pasożyt ten przedostaje się niekiedy do pochwy kobiecej z jelita grubego w razie istnienia przetoki pochwowo- odbytniczej (fisiula reciomginalis). Nie odgrywa on żadnej roli w etiologii zapaleń części rodnych.

– d)Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Rzęsistek pochwowy wywołuje niekiedy w pochwie i na sromie objawy zapalenia, polegającego na występowaniu białych lub ropiastych, wodnistych i pienistych upławów, którym towarzyszy czasem świąd. Bardzo często stwierdza się w takich przypadkach typową nadżerkę wokół ujścia zewnętrznego kanału szyjki. Badanie mikroskopowe umożliwia rozpoznanie.

Leczenie zapalenia pochwy tego typu polega na przepłukiwaniu jej (np. i % roztworem kwasu mlekowego) oraz zakładaniu do niej tabletek zawierających środki bakteriobójcze (np. stowarsol). Różnorodność zalecanych w tym celu lekarstw dopochwowych tłumaczy się nie tyle uporczywością schorzenia, ile jego skłonnością do nawrotów. Niektórzy lekarze uzyskiwali dobre wyniki stosowaniem tamponów pokrytych pastą Lassara, zakładanych do pochwy na 24 godziny.

Bliskie sąsiedztwo niektórych narządów położonych obok części rodnych niewieścich sprawia, że ich stany zapalne mogą wpływać w pewnym stopniu na sprawność, położenie i stan części rodnych.

Odnosi się to w pierwszym rzędzie do zapaleń niekiórych odcinków przewodu pokarmowego oraz układu moczowego. Z tych względów wskazane jest omówienie ich przynajmniej w ogólnych zarysach.

Dodaj

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>