ENDOMETRIUM

Endometrium zawiera receptory zarówno dla estrogenów, jak dla progesteronu. Jedynie zgodne współdziałanie estrogenów i progesteronu, zachowanie prawidłowego stosunku między wydzielanymi ilościami oraz czasowa kolejność wydzielania doprowadzają do ukształtowania sekrecji endometrium. Nieprawidłowy przebieg sekrecji może być spowodowany zarówno deficytem estrogenów w pierwszej połowie cyklu, jak niedostatkiem progesteronu w drugiej fazie lub nieprawidłowym stosunkiem hormonów w okresie postowulacyjnym.

Spadek poziomu obu hormonów pod koniec cyklu miesiączkowego powoduje złuszczanie się błony śluzowej macicy i krwawienie menstruacyjne. W podobny sposób jest wywoływane krwawienie przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, to jest przez odjęcie hormonalnej substancji w określonym dniu cyklu.

Cykl mięśniówki macicy jest mniej wyraźny w porównaniu z cyklem obserwowanym w endometrium. Przejawia się on w postaci gotowości pośredniej warstwy mięśniowej macicy do spontanicznych skurczów. Kurczliwość mięśni macicy jest związana z wydzielaniem estrogenów. Gotowość mięśni macicy do skurczów jest hamowana przez progesteron. Mczna to zademonstrować na zwierzętach doświadczalnych, u których oksytocyna lub acetylocholina wywołują skurcze macicy jedynie w okresie rui, pod warunkiem dominacji estrogenów lub przy podaniu estrogenów zewnątrzpochodnych.

Dodaj

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>