Po wymiennym przetoczeniu krwi należy noworodka ułożyć w inkubatorze, podawać antybiotyki, witaminy K, C, preparaty wątrobowe, metioninę oraz ACTH lub hormony kory nadnerczy. Te ostatnie mogą mieć korzystny wpływ na przebieg żółtaczki ciężkiej i niedokrwistości. ACTH stosuje się w dawce 2 mg/kg wagi/dobę, kortyzon w dawce 5 mg/kg wagi/dobę, hydrokortyzon w dawce 3—4 mg/kg wagi/dobę, prednison — 2 mg/kg wagi/dobę przez kilka dni. Niedokrwistość wystę-pującą w 2—4 tygodniu życia leczymy jak każdą inną niedokrwistość.
W niezwykle ciężkich przypadkach, z bardzo obciążającym wywiadem, ażeby skrócić czas działania przeciwciał na płód, stosuje się przedwczesne zakończenie ciąży w 36—38 tygodni ciąży i wykonuje bezpośrednio po urodzeniu wymienne przetaczanie krwi.
Zapobieganie. W opiece przedporodowej należy systematycznie u każdej ciężarnej oznaczać czynnik Rh, a u Rh ujemnych również przeciwciała. Dzieciom płci żeńskiej należy przetaczać tylko krew o zgodnym czynniku Rh, żeby uniknąć uczulenia tą drogą.
Dodaj