Badania kontrolne w czasie stosowania kortykosteroidów

– 118 to oznaczenia masy ciała, ciśnienia krwi, dobowej ilości moczu. Należy też sprawdzić, czy nie tworzą się obrzęki. Okresowo trzeba kontrolować morfologię krwi, kał na obecność krwi utajonej, stężenie jonów K+ we krwi i tolerancję glukozy (test doustnego obciążenia glukozą albo oznaczenia glikemii na czczo, a następnie w 2 h po śniadaniu). Raz w roku należy wykonywać badanie radiograficzne żołądka i dwunastnicy, a także klatki piersiowej. Zalecenia dotyczące sposobu odżywiania się: 4-6 posiłków bogatobiałkowych w ciągu dnia, z dodatkiem jarzyn i owoców, przetworów mlecznych i mleka. Ograniczenia kaloryczne zaleca się osobom ze skłonnością do otyłości. Stosuje się także leki alkalizujące zawartość żołądka, a w okresie stosowania dużych dawek kortykosteroidów można zastosować dodatkowo cymetydynę. W razie potrzeby uzupełnia się niedobory potasu i wapnia. Osłona przeciwbakteryjna jest konieczna w przypadku już istniejących zakażeń ogólnych bądź ograniczonych ognisk zakażenia, a także w przypadkach, w których podatność na zakażenia dodatkowe jest zwiększona.

Przedawkowanie mineralokortykosteroidów, zazwyczaj jatrogenne, przejawia się obrzękami, osłabieniem mięśniowym, nadciśnieniem tętniczym, miastenią i hipokaliemią. Ciężkim powikłaniem jest obrzęk płuc powstający w przypadku równoczesnego obfitego „nawadniania” chorego albo upośledzenia czynności nerek.

Dodaj

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>