ZAPALENIE RZEŻĄCZKOWE SZYJKI MACICZNEJ

Szyjka maciczna ulega zajęciu przez rzeżączkowy proces zapalny prawie równie często jak cewka moczowa. Schorzenie rozpoczyna się obrzękiem błony śluzowej, która wystaje poza ujście zewnętrzne. Samo ujście kanału szyjki przedstawia się jako czerwona plama wskutek zniszczenia nabłonka wielowarstwowego w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Bardzo często wokół tego ujścia powstaje obraz typowej nadżerki (erosio). W kanale szyjki gromadzi się wysięk zapalny. Nacieczenie i obrzęk błony śluzowej sprawiają, że szyjka robi w doknięciu wrażenie miększej. Torbielki Nabotha ufegają również zakażeniu i później zropieniu.

Wydzielina szyjki macicznej jest w początkach schorzenia śluzowo-ropna, później jednak przechodzi w ropną. Chora zwykle nie skarży się na hole, a tylko na upławy. W przebiegu przewlekłego schorzenia szyjki macicznej objawy opisane w okresie ostrym mogą być klinicznie trudno dostrzegalne (w tych przypadkach rozstrzyga badanie mikroskopowe i wysiew na pożywki).

Dodaj

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>